Szybka instalacja Caldera Rmt304

Szybka instalacja Caldera RMT304 jest łatwym i szybkim sposobem na instalację systemu kontroli temperatury w domu lub biurze. System RMT304 jest wyposażony w intuicyjny panel dotykowy, który pozwala użytkownikom szybko i łatwo skonfigurować ustawienia temperatury, jak również wybrać programy automatycznego sterowania temperaturą. System RMT304 jest wyposażony w zaawansowaną technologię, która pozwala użytkownikom na precyzyjne kontrolowanie temperatury w całym domu lub biurze. Ponadto, system RMT304 jest wyposażony w proste w użyciu funkcje, które pozwalają użytkownikom łatwo zarządzać ustawieniami temperatury i programami na całym systemie. Dzięki szybkiej i łatwej instalacji Caldera RMT304, użytkownicy mogą cieszyć się pełną kontrolą nad temperaturą w swoim domu lub biurze.

Ostatnia aktualizacja: Szybka instalacja Caldera Rmt304

Prosty sposób na wyłączenie funkcji „kliknij, aby uruchomić” pakietu Microsoft Office

za pomocą Milan Stanojevic

Milan był entuzjastą technologii od czasów dzieciństwa, co skłoniło go do zainteresowania się wszystkimi technologiami związanymi z komputerami PC. Jest entuzjastą komputerów osobistych i… czytaj więcej

Zaktualizowano w dniu


Alex Serban

Po odejściu od korporacyjnego stylu pracy Alex znalazł korzyści w stylu życia polegającym na ciągłej analizie, koordynacji zespołu i nękaniu współpracowników. Posiadanie MCSA Windows Server… czytaj więcej

 • Jeśli odinstalujesz funkcję Szybka instalacja pakietu Office w systemie Windows 10, utracisz ją technologia streamingu i wirtualizacji służąca do szybkiej instalacji produktów Office.
 • Możesz także wyłączyć tzw Oprogramowanie Microsoft Office Szybka instalacja z opcji Usługi.
 • Doskonałym sposobem na odinstalowanie funkcji Szybka instalacja pakietu Office jest użycie dezinstalatora innej firmy.

XZAINSTALUJ KLIKAJĄC POBIERZ PLIK

Aby rozwiązać różne problemy z komputerem, zalecamy narzędzie Restoro PC Repair Tool:
To oprogramowanie naprawi typowe błędy komputera, ochroni Cię przed utratą plików, złośliwym oprogramowaniem, awariami sprzętu i zoptymalizuje komputer pod kątem maksymalnej wydajności. Napraw problemy z komputerem i usuń wirusy teraz w 3 prostych krokach:
 1. Pobierz Przywróć narzędzie do naprawy komputera który jest dostarczany z opatentowanymi technologiami (dostępny patent tutaj).
 2. Kliknij Rozpocznij skanowanie znaleźć problemy z systemem Windows, które mogą powodować problemy z komputerem.

  Kliknij Naprawić wszystko w celu rozwiązania problemów wpływających na bezpieczeństwo i wydajność komputera

 • Restoro zostało pobrane przez 0 czytelników w tym miesiącu.
 • Szybka instalacja to technologia przesyłania strumieniowego i wirtualizacji firmy Microsoft, która pomaga skrócić czas wymagany do zainstalowania pakietu Office w systemie Windows 10.

  Zasadniczo można rozpocząć korzystanie z produktu pakietu Office, zanim cały produkt zostanie zainstalowany na komputerze.

  Ponadto pakiet Microsoft Office aktualizuje się szybciej, a programy instalowane za pomocą funkcji „kliknij i uruchom” są zwirtualizowane, więc nie powodują konfliktów z innymi aplikacjami.

  Mimo to, jeśli funkcja Szybka instalacja pakietu Office nie spełnia Twoich potrzeb i chcesz ją odinstalować, wykonaj czynności opisane poniżej.

  W tym artykule

  Dlaczego muszę odinstalować funkcję Szybka instalacja pakietu Office?

  Problem pojawia się, gdy próbujesz zainstalować 64-bitową wersję pakietu Office. Jeśli jest zainstalowana funkcja Szybka instalacja, nie będzie można tego zrobić.

  Dlatego musisz najpierw odinstalować funkcję Szybka instalacja, a następnie zainstalować pakiet Office zgodnie z sugestiami naszych rozwiązań poniżej.

  Ale przede wszystkim powinieneś sprawdzić, czy w twoim systemie jest zainstalowany pakiet Office Szybka instalacja. W tym celu kliknij na Plik menu

  Następnie kliknij Pomoc i wyszukaj tzw Szybkie aktualizacje. Jeśli widzisz tę opcję, oznacza to, że jest zainstalowana na twoim komputerze.

  Jak mogę usunąć funkcję Szybka instalacja pakietu Office?

  1. Wyłącz funkcję Szybka instalacja w usługach

 • wciśnij Okna + R klawisz skrótu na klawiaturze, aby uruchomić aplikację Uruchom.
 • Zazwyczaj usługi. msc i naciśnij OK
 • Kliknij prawym przyciskiem myszy Szybka usługa pakietu Microsoft Office i wybierz Nieruchomości.
 • w Ogólny zakładka, przejdź do Typ uruchomieniarozwiń menu i wybierz Wyłączyć.
 • Kliknij OK oraz ponowne uruchomienie Twój komputer.
 • 3. Odinstaluj Szybka instalacja z Panelu sterowania

 • Zazwyczaj kontrola w wyszukiwarce Windows i kliknij Panel sterowania w wynikach.
 • Kliknij na Pozycja Programy i funkcje.
 • Kliknij Odinstaluj lub zmień program.
 • Na liście zainstalowanych programów kliknij Szybka instalacja pakietu Microsoft Office.
 • Kliknij Odinstaluj.
 • Kliknij TAK po wyświetleniu monitu o usunięcie wszystkich aplikacji, które zostały zainstalowane przez funkcję Szybka instalacja.
 • 3. Spróbuj użyć dezinstalatora innej firmy

  Wyłączenie funkcji Click-to-Run pakietu Office jest szybkie, łatwe i proste w systemie Windows 10 przy użyciu narzędzia do dezinstalacji innej firmy.

  Narzędzie praktycznie przejmie kontrolę nad procesem dezinstalacji, usuwając od samego początku to, czego brakuje innym oficjalnym dezinstalatorom.

  Po zakończeniu dezinstalacji za pomocą wbudowanego dezinstalatora z systemu Windows 10 możesz kontynuować proces za pomocą dedykowanego oprogramowania dezinstalacyjnego innej firmy.

  Dezinstalator innej firmy przeskanuje Twój komputer w poszukiwaniu pozostałości i przedstawi raport, dzięki czemu będziesz dokładnie wiedzieć, jakie pliki pozostały w systemie po zwykłej dezinstalacji.

  Zwykle tego rodzaju oprogramowanie jest potrzebne tylko do odinstalowania upartego oprogramowania, którego trudno się pozbyć zwykłymi metodami, a także może pomóc w utrzymaniu systemu w dobrym stanie.

  4. Pobierz wersję pakietu Office, która nie jest typu Szybka instalacja

 • Odwiedź witrynę, w której zakupiono pakiet Office, i zaloguj się przy użyciu identyfikatora Live ID.
 • Kliknij Moje konto u góry strony głównej, aby uzyskać dostęp do Pliki do pobrania pakietu Office.
 • Kliknij Pobierz dla zakupionego pakietu, a następnie kliknij Zaawansowane opcje pod Pobierz teraz.
 • Na liście znajduje się wersja pakietu Office, która nie jest produktem Office Szybka instalacja i nie wymaga dostępności dysku Q:.
 • Jest to prosty sposób na pozbycie się problemu Click-to-Run, więc wypróbuj go.

  Ponieważ funkcja Szybka instalacja zapewnia aktualizacje pakietu Office i jest ważnym składnikiem pakietu Microsoft Office, nie zaleca się jej odinstalowywania.

  Jeśli chcesz go odzyskać, oto kompletny przewodnik, jak go pobrać. Jeśli jednak nadal masz powody, aby to zrobić, mamy nadzieję, że opisane powyżej rozwiązania okażą się przydatne.

  Pamiętaj jednak, że zawsze powinieneś aktualizować oprogramowanie, ponieważ wiele aktualizacji zawiera poprawki bezpieczeństwa, które są bardzo ważne, aby Twoje dane były bezpieczne.

  Również powyższe rozwiązania są zalecane na wszystkie te czasy, gdy stawiasz czoła tym wyzwaniom:

 • Wyłącz szybką instalację pakietu Office 2016 – Powyższy przewodnik zawiera kilka rozwiązań, które mogą ewentualnie rozwiązać ten problem. Wyłączenie funkcji Szybka instalacja w usługach lub Panelu sterowania to szybka wskazówka, którą należy wziąć pod uwagę;
 • Odinstaluj pakiet Microsoft Office Szybka instalacja 2010 – Aby odinstalować pakiet Microsoft Office Szybka instalacja 2010 z komputera, możesz użyć staromodnych sposobów lub użyć oprogramowania do odinstalowywania.
 • Czy teraz jest lepiej? Wypróbuj te poprawki i daj nam znać, która z nich zadziałała w sekcji komentarzy poniżej.

  Czy ta strona była pomocna?

  0 Komentarzy

  Sposób w jaki należy zainstalować drukarkę, wbrew pozorom nie jest skomplikowany. Windows obsługuje wiele urządzeń. W przypadku drukarek nie ma konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania.

  Urządzenia drukujące są sprzętami znajdującymi się już niemal w każdym domu. Wiele z nich współgra z systemem Windows, dzięki czemu instalacja drukarki jest banalnie prosta.

  Jak zainstalować drukarkę za pomocą strony producenta?

  Obecnie program instalacyjny do drukarki najlepiej jest uruchomić za pomocą strony producenta. Płyty, które jeszcze niekiedy są dołączane do drukarek mogą nie działać na naszym systemie operacyjnym.

  Należy znać model urządzenia, by móc wybrać z listy odpowiednie oprogramowanie.

  Aby instalacja przebiegła pomyślnie warto zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej platformy – 32 lub 64 bity oraz wersji systemu Windows.

  Kiedy pakiet instalatora został już pobrany, można przystąpić do instalacji drukarki, podczas której urządzenie musi pozostać wyłączone. Należy zwrócić uwagę na listę elementów, które zostaną zainstalowane i odznaczyć te zbędne.

  Teraz trzeba przejść przez proces instalacyjny. Po jego zakończeniu warto upewnić się, że wszystko działa i wydrukować stronę testową.

  Instalowanie drukarki w systemie Windows 10

  Instalowanie drukarki w systemie Windows 10 jest bardzo proste. Urządzenie drukujące należy podłączyć do prądu, a następnie włączyć. Jeśli ma współgrać z komputerem za pomocą kabla USB – również trzeba je podłączyć.

  Po wykonaniu tych czynności należy chwilę odczekać – komputer musi wykryć nowe urządzenie. W tym czasie powinien mieć dostęp do internetu, tak, by mógł automatycznie pobrać potrzebne mu informacje, gdyby po drodze napotkał jakiś błąd.

  Automatyczna instalacja drukarki nie powinna trwać dłużej niż kilka minut, dlatego jeśli proces ten się wydłuża, należy wspomóc Windows 10.

  W tym celu warto odwiedzić stronę producenta i poszukać na niej sterownika adekwatnego do naszego modelu drukarki. Instalator należy pobrać i zainstalować na komputerze. Po wykonaniu tej czynności wchodzimy w Ustawienia, a następnie wybieramy kartę Urządzenia. W zakładce Drukarki i skanery należy wybrać znak „+”, by dodać nowe urządzenie.

  Wówczas zostanie uruchomione automatyczne wyszukiwanie drukarki. Jeśli proces instalacji przebiegł prawidłowo, a drukarka jest w dalszym ciągu podłączona, pojawi się ona na liście. Teraz należy ją wybrać i poczekać aż system Windows 10 się z nią połączy.

  Kiedy urządzenie drukujące zostanie poprawnie zainstalowane, wyświetli się odpowiednia informacja.

  Co zrobić w przypadku, gdy system nie widzi drukarki?

  System może nie wykryć drukarki z kilku powodów:

  Drukarka jest wyłączona lub niepodłączona
  Jeżeli system Windows 10 uważa, że drukarka nie istnieje, należy w pierwszej kolejności upewnić się, czy urządzenie aby na pewno zostało włączone i podłączone do komputera. Warto w tym celu sprawdzić wszystkie kable – zarówno zasilający, jak i USB (jeśli urządzenie jest przewodowe).

  W przypadku udostępniania drukarki w sieci należy sprawdzić czy routery i komputery są w dalszym ciągu włączone.

  Do sprawdzenia pozostaje jeszcze komunikacja bezprzewodowa drukarki. Niektóre urządzenia wyposażone są w przycisk połączenia bezprzewodowego, który musi pozostać włączony.

  Sterowniki nie zostały zaktualizowane
  Niemal każda drukarka do prawidłowego działania wymaga zainstalowania oprogramowania sterowników. Jeśli system Windows 10 niedawno został uaktualniony, może się okazać, że instalator jest nieadekwatny do najnowszej wersji, przez co nie działa.

  Zły wpływ na działanie sterowników mogą mieć przebyte w ostatnim czasie wirusy, awarie zasilania oraz pozostałe problemy z komputerem.

  By pozbyć się problemu należy zainstalować najnowszą wersję sterownika. Najprostszym rozwiązaniem jest uaktualnienie go za pomocą usługi Windows Update.

  W tym celu trzeba wykonać następujące czynności:

  • prawym przyciskiem myszy kliknij przycisk Start,
  • z listy wybierz Menadżera urządzeń,
  • rozwiń listę Drukarki i odszukaj swoje urządzenie,
  • kliknij w nie prawym przyciskiem myszy,
  • wybierz z listy Aktualizuj sterownik,
  • odszukaj pozycję Wyszukaj automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika.

  Obecnie większa część sterowników aktualizuje się automatycznie po ich pobraniu i dwukrotnym kliknięciu pliku.

  Zresetowanie buforu wydruku
  Problem może wywołać również plik kierujący procesem drukowania. Konieczne może okazać się wyczyszczenie oraz ponowne uruchomienie usługi buforu wydruku. Znajdziesz go wyszukując Usługi.

  Podsumowanie

  Pytanie „jak zainstalować drukarkę? ” pada już coraz rzadziej. Wszystko dlatego, że system Windows dba o kompatybilność z urządzeniami drukującymi i w miarę możliwości gwarantuje automatyczną instalację nowych drukarek.

  Jednym z elementów instalacji C. O. w moim domu jest bufor o pojemności 1000 litrów. Aby lepiej poznać jego działanie, sprawdzić, jak szybko się nagrzewa i na jak długo starcza zgromadzonego w nim ciepła, postanowiłem wykonać pomiary temperatur w buforze, na jego zasilaniu oraz w domu. Poniżej prezentuję wyniki mojego doświadczenia.

  Jeśli czytałeś już poprzednie wpisy na moim blogu to wiesz, że ogrzewam dom kominkiem z płaszczem wodnym połączonym z buforem o pojemności 1000 litrów. Jeśli jeszcze nie czytałeś tych wpisów, to podaję Ci do nich linki.

  • Moja instalacja C. z kominkiem z płaszczem wodnym.
  • Ciepła Woda Zdrowia Doda Czyli Moja Instalacja Solarna. pl/2015/08/czy-instalacja-solarna-moze-ogrzewacdogrzewac-dom/">Czy Instalacja Solarna Może Ogrzewać Dom?

  Wpis ten powstał, ponieważ jeden z czytelników zadał mi w komentarzu pytanie o to, jak szybko nagrzewa się bufor, który mam w swojej instalacji C. Ponieważ aparaturę pomiarową, którą opisałem już we wpisie dotyczącym bezwładności ogrzewania podłogowego miałem pod ręką, postanowiłem to sprawdzić. Zamontowałem czujniki temperatury ma buforze, podłączyłem je do komputera, uruchomiłem program Maxitermo i zbierałem dane przez kilka dni. Chciałem dowiedzieć się, jak długo bufor się nagrzewa i jak szybko się wychładza, kiedy nie grzeje kominek i ciepła woda pobierana jest z bufora. Przy okazji kilku słonecznych, aczkolwiek zimowych, krótkich dni udało mi się również „złapać” zasilanie bufora z solarów, kiedy ciepła woda użytkowa osiągnie już odpowiednią temperaturę i nadmiar ciepła zrzucany jest do bufora i dalej do instalacji C.

  Co do mojego bufora, to jest to stalowy, owalny zbiornik o pojemności 1000 litrów. Nie ma w nim żadnych wężownic, woda z bufora, kominka i ogrzewania podłogowego to ta sama ciecz. Miesza się między sobą i ogrzewa lub wychładza w zależności od cyklu pracy. Bufor ocieplony jest z boków i z góry pianką o grubości 10 cm. Stoi w nieogrzewanym garażu, w którym zimą temperatura waha się od 5 do 15 stopni Celsjusza. Bufor miał być tylko częścią instalacji solarnej, ale postanowiłem go wykorzystać do ogrzewania i uważam, że była to jedna z najlepszych decyzji, jakie podczas budowy domu podjąłem. Zbiornik połączony jest z kominkiem „przez ścianę” rurą o średnicy 26 mm. Na powrocie chłodnej wody do kominka jest zawór termostatyczny mieszający i pompa obiegowa. Zawór ma za zadanie pilnować, żeby do kominka nie wpływała zbyt chłodna ciecz, co przyspiesza jego zużywanie się. W połączenie między kominkiem i buforem wstawiony jest trójnik, z którego wyprowadzone jest zasilanie ogrzewania podłogowego. Kiedy pali się w kominku, ciepła woda płynąca z kominka do bufora, pobierana jest przez podłogówkę. Jak zawór w podłogówce zostanie przymknięty, wtedy ciepła woda z kominka wpływa do zbiornika buforowego.

  Można powiedzieć, że bufor spełnia dwie funkcje. Po pierwsze, magazynuje nadmiar ciepła kiedy podłogówka się wyłącza, a po drugie pełni rolę kompensatora cieplnego, który sprawia, że ogrzewanie podłogowe pobiera sobie wodę tak ciepłą jak potrzebuje. Nadmiar trafia do bufora i kominek nie przegrzewa się. To takie „cieplne naczynie przeponowe” które wyrównuje temperaturę w instalacji C.

  Bufor 1000 litrów w instalacji C.

  Zdjęcie przedstawia mój bufor oraz opis rozmieszczenia czujników mierzących temperaturę zbiornika. Czujniki wsunąłem pod izolację cieplną tak, że dotykały ściany zbiornika. Czujnik mierzący temperaturę wody płynącej z kominka do bufora umieściłem na rurze łączącej kominek z buforem, pod izolacją cieplną.

  Nagrzewanie się bufora.

  Bufor był „monitorowany” od 16. 02. 2015 do 26. 2015 czyli przez 10 dni. Poniżej wykres, jaki uzyskałem w programie Maxitermo za cały okres dokonywania pomiarów. pl/wp-content/uploads/2015/11/wykres2. png? ssl=1" data-rel="lightbox-image-1" data-rl_title="" data-rl_caption="" title="">wykres nagrzewania się bufora

  Ponieważ jest on mało czytelny, to w tym wpisie omówię najciekawsze jego fragmenty szczegółowo. pl/wp-content/uploads/2015/11/wykres-nagrzewanie-bufora. png? ssl=1" data-rel="lightbox-image-2" data-rl_title="" data-rl_caption="" title="">wykres nagrzewanie bufora

  Powyższy wykres przedstawia trzy cykle nagrzewania się i wychładzania bufora. Szczegółowe dane znajdziesz na końcu wpisu i będziesz mógł je pobrać i przeanalizować „po swojemu”.

  Pierwszy „pik” został zarejestrowany 19-tego lutego 2015 roku. Z zarejestrowanych danych można odczytać, że:

 • o 14:55 włączyło się ogrzewanie i bufor zaczyna się wychładzać.
 • ok 15:30 rozpaliłem w kominku
 • o 16:00 włączyła się pompa między kominkiem i buforem. Początkowo cała ciepła woda zasilała ogrzewanie.
 • o 16:35 temperatura wody w buforze zaczyna rosnąć. Jej wartość minimalna wynosiła 25, 70 stopnia Celsjusza.
 • o 19:48 temperatura w najwyższym punkcie pomiarowym (bufor góra) osiąga najwyższą zarejestrowaną wartość 49, 10 stopnia Celsjusza.
 • o 19:56 temperatura wody w punkcie „bufor góra 2” osiąga wartość maksymalną, 51, 50 stopnia Celsjusza.
 • o godzinie 00:42 temperatura w punkcie „bufor góra 3 ” wynosi 51, 60 stopnia Celsjusza.
 • o godzinie 00:40 temperatura u dołu zbiornika, a punkcie „bufor góra 4” osiąga 50, 40 stopnia Celsjusza.
 • temperatura wody z kominka, zasilającej bufor wahała się między 50 a 60 stopni Celsjusza.
 • Drugi „pik” zarejestrował się 20-tego lutego 2015 roku. Z zapisanych danych wynika, że:

 • o godzinie 20:03 włączyła się pompa między kominkiem a buforem. Temperatura wody w buforze wynosiła wtedy 31, 70 stopnia Celsjusza.
 • o 20:10 woda w buforze zaczyna się nagrzewać
 • o 21:15 temperatura w punkcie pomiarowym „bufor góra” osiągnęła maksimum – 50, 40 stopnia Celsjusza
 • o 00:34 temperatura w buforze na samym dole osiągnęła maksimum, czyli 48, 70 stopnia Celsjusza
 • temperatura wody zasilającej bufor wahała się od 50 do 60 stopni Celsjusza.
 • Z zarejestrowanych wartości temperatur wynika, że jeśli ciepła woda z kominka zasila ogrzewanie a jej nadmiar trafia do bufora, to woda w górnej części bufora nagrzewa się w około 3 godziny a cały bufor robi się gorący po około 8 godzinach.

  Kiedy po rozpaleniu w kominku cała ciepła woda trafia do bufora, to górna jego część nagrzeje się po godzinie, a cały bufor będzie gorący już po 4 godzinach.

  Podczas pomiarów gorąca woda wypływająca z kominka miała temperaturę w zakresie 50-60 stopni Celsjusza, czyli paliłem spokojnie. Z wszystkich zarejestrowanych pomiarów można wyczytać, że można grzać dużo agresywniej. Najwyższa zarejestrowana wartość temperatury wody wypływającej z kominka wynosiła 76 stopni Celsjusza.

  Podczas pomiarów bufor nie wychładzał się całkowicie. W pierwszej sytuacji nagrzewał się od temperatury 25, 7 stopnia Celsjusza, a w drugiej od prawie 32 stopni. Różnica temperatur wynosiła odpowiednio 25, 8 oraz 18, 7 stopnia Celsjusza. Czyli niby niewiele, ale w przypadku ogrzewania te kilkanaście stopni ma wielkie znaczenie.

  Na wykresie można zauważyć, między „pikami” odcinki wykresu, które są „poszarpane”. To ciepła woda z solarów, która zasila bufor. Dwa dni, kiedy dokonywałem pomiarów, były słoneczne i panele solarne pracowały jak należy. Temperatura wody w zbiorniku na Ciepłą Wodę Użytkową osiągnęła ustawioną wartość 57 stopni Celsjusza i nadmiar ciepła był zrzucany do bufora i dalej do ogrzewania. W sterowniku solarnym ustawiłem, że jak ciepła woda użytkowa osiągnie 57 stopni Celsjusza, to włącza się pompa między bojlerem a buforem i ciepło przesyłane jest do bufora, a temperatura w bojlerze obniża się, Kiedy spadnie poniżej 55 stopni, pompa między zbiornikami wyłącza się i bojler znów się nagrzewa. pl/wp-content/uploads/2015/11/wykres-nagrzewanie-bufora-z-solarów. png? ssl=1" data-rel="lightbox-image-3" data-rl_title="" data-rl_caption="" title="">wykres nagrzewanie bufora z solarów

  Przedstawiony wykres to kilka godzin, kiedy kominek nie grzał, ale bufor nagrzewany był ciepłem z dachu, darmowym ciepłem. Ponieważ czujnik mierzący temperaturę wody z kominka był w pobliżu miejsca, gdzie wpływa ciepła woda z solarów, to również on zareagował na zmiany temperatury wody zasilającej duży zbiornik.

  O 11:31 temperatura wody u góry bufora wynosiła 24, 40 stopnia Celsjusza. O godzinie 16:00 było to już 31, 80 stopnia. Czyli zupełnie za darmo (od niedawna pompa do solarów i pompa między zbiornikami zasilana jest z paneli fotowoltaicznych) podniosłem temperaturę w buforze o 7, 4 stopnia Celsjusza. Czyli całkiem nieźle. Latem jest o wiele lepiej. Po pierwsze, wtedy dni są dłuższe i słońce szybciej nagrzewa solary i bojler, po drugie, zimna woda wpływająca co zbiornika na CWU na wyższą temperaturę i w mniejszym stopniu go wychładza. Również, gdybym ustawił niższą temperaturę wody użytkowej, to więcej ciepła zostało by przekazane do bufora i wykorzystane do ogrzewania domu. Opisałem to już kiedyś we wpisie Czy Instalacja Solarna Może Ogrzewać Dom? .

  Wychładzanie się bufora.

  Bufor, który się nagrzał, musi się również wychłodzić. Tempo wychładzania się zależy od sterownika ogrzewania podłogowego i od temperatury wody, jaka jest pobierana do zasilania podłogówki. W opisanych powyżej cyklach, bufor schładzał się w następujący sposób:

 • o godzinie 2:09 temperatura u góry bufora wynosiła 49, 10 stopnia Celsjusza
 • o godzinie 6:59 temperatura w tym samym miejscu wynosiła 27, 40 stopnia Celsjusza.
 • proces wychładzania się bufora widocznie zwolnił około 3:30, kiedy w domu zrobiło się ciepło i sterownik ogrzewania przestał pobierać wodę z bufora do zasilania ogrzewania podłogowego. Temperatura u góry bufora wynosiła wtedy 33 stopnie Celsjusza, czyli o około 16 stopni mniej od maksymalnej wartości.
 • Na wykresie widać, że bufor wychładza się równie szybko, jak się nagrzewa. Szczególnie, jeśli chodzi o górną część zbiornika.

  Podsumowanie.

  Bufor w instalacji C. to super sprawa. Szczególnie, kiedy dom ogrzewany jest przez ogrzewanie podłogowe, czyli niskotemperaturowe. Woda w instalacji podłogówki nie może mieć więcej niż 55 stopni Celsjusza co pozwala na spore oszczędności. Nie trzeba aż tak bardzo grzać, żeby ogrzać dom. Dołożenie do instalacji C. bufora sprawia, że cała instalacja działa płynnie i nie ma gwałtownych skoków temperatury. Dodatkowo bufor zabezpiecza kominek przed przegrzaniem, odbierając nadmiar ciepłej wody z kominka i pozwala na jej wykorzystanie wtedy, kiedy w kominku już wygasło. Dzięki temu w domu, nawet w największe mrozy temperatura utrzymywana jest na stałym poziomie. Zmienia się o około 3 stopnie (od 21 do 24 stopni), w zależności od temperatury zewnętrznej i czasu, przez jaki pali się w kominku.

  Czy bufor szybko się nagrzewa?  Kiedy nie pracuje ogrzewanie podłogowe, to już po 4 godzinach mam 1000 litrów gorącej wody w buforze ( po godzinie mam gorącą górną część zbiornika). Kiedy część wody w pierwszym okresie pobierana jest przez ogrzewanie, a dopiero jej nadmiar trafia do bufora, to na ogrzanie całego bufora do temperatury 50 stopni potrzeba około 8 godzin. Czy to dużo, czy mało? Nie wiem.

  Podczas palenia w kominku ogrzewam dom i „ładuję” bufor. Kiedy w kominku wygaśnie, ciepła woda z bufora ogrzewa dom. Dzięki temu mogę o wiele krócej palić w kominku i długo cieszyć się ciepłem w domu. Nie wychładzam domu i oszczędzam na kosztach ogrzewania.

  Ale podczas wykonywania pomiarów bezwładności ogrzewania podłogowego  i szybkości nagrzewania się bufora stwierdzam, że moja instalacja nie jest skonfigurowana poprawnie. Ogrzewanie podłogowe działa tylko przez około 4-5 godzin na dobę, a przez resztę czasu dom ogrzewany jest przez kominek i słońce lub po prostu nie wychładza się tak szybko. A powinno być nieco inaczej. Ciepła woda powinna „ładować” wielki betonowy akumulator jakim jest podłoga i powinna solidnie go nagrzać i dopiero po jego nagrzaniu nadmiar ciepła powinien być magazynowany w buforze. A w przypadku mojej instalacji bufor szybko się nagrzewa, a przez kolejne kilka godzin cała ciepła woda przepływa przez bufor, podtrzymując tylko temperaturę w nim. To marnowanie energii. Muszę to zmienić.

  Takie a nie inne działanie instalacji wynika z tego, że czujnik temperatury wewnętrznej mierzonej przez sterownik umieściłem w jednym z pokoi. Jest to co prawda najbardziej oddalony od salonu pokój, ale przez to, że drzwi do niego są otwarte, jest on szybko nagrzewany przez kominek. Kiedy temperatura w tym pokoju osiągnie założone 22, 5 stopnia, to jeszcze przez 30 minut podłogówka działa, po czym pompa obiegowa zostaje zatrzymana i podłoga zaczyna się wychładzać. A że po rozpaleniu w kominku, który solidnie ogrzewa dom ciepłem płynącym od szyby i całego wkładu, w domu szybko uzyskuję tą temperaturę, to ogrzewanie podłogowe pracuje krótko. Teraz już wiem, że czujnik temperatury wewnętrznej sterownika ogrzewania muszę przenieść do pomieszczenia, do którego drzwi są zamknięte, aby było one ogrzewane przez podłogowy kaloryfer a nie przez szybę kominka. Najlepszym do tego miejscem będzie łazienka. Wtedy podłoga będzie długo się nagrzewała i dużo większa energia wyprodukowana przez kominek zostanie wykorzystana na ogrzewanie domu. Teraz w łazience mam chłodniej zamiast mieć cieplej. Dopiero chwilę po otwarciu drzwi do łazienki robi się w nie ciepło.

  Drugim rozwiązaniem jest umieszczenie czujnika temperatury przy podłodze i utrzymywanie jej temperatury na stałym poziomie.

  Jak widać, czasem warto wykonać pomiary temperatury w domu w różnych pomieszczeniach i w różnych miejscach w domu. Dzięki temu możemy odkryć, gdzie mamy kiepsko zaizolowane ściany lub dach, gdzie ucieka nam najwięcej ciepła lub to, że w złym miejscu mamy zamontowany czujnik temperatury wewnętrznej z którego korzysta sterownik ogrzewania. Wtedy można co nieco poprawić, zoptymalizować i jeszcze lepiej wykorzystywać media, z których korzystamy i którymi ogrzewamy dom.

  Z przeprowadzonych pomiarów mogę jeszcze wywnioskować, że kominek to nie jest idealne źródło zasilania bufora. Lepszy byłby piec na pellety, który działał by automatycznie i utrzymywał temperaturę w buforze na stałym poziomie np. 60 stopni Celsjusza. Wtedy piec grzałby mocniej, kiedy bufor by się wychładzał przez podłogówkę i słabiej, kiedy wymagane byłby tylko podtrzymanie temperatury w buforze. To moim zdaniem byłby optymalny i oszczędny zestaw do ogrzewania domu wyposażonego w ogrzewanie podłogowe.

  Wszystkie dane, które zebrałem podczas pomiarów dostępne do zupełnie za darmo. Możesz je pobrać, klikając w ten link. 


  Jeśli uważasz, że ten wpis jest ciekawy i wartościowy, to doceń moją pracę i postaw mi kawę. Kwota symboliczna, a dla mnie będzie to motywacja do dalszej pracy nad wartościowymi wpisami.

  Chcesz być informowany o nowych wpisach na moim blogu? Jeśli tak, zostaw swoje imię i adres e-mail.

  Szybka instalacja Caldera Rmt304

  Bezpośredni link do pobrania Szybka instalacja Caldera Rmt304

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Szybka instalacja Caldera Rmt304