Podręcznik doboru wielkości serwera Ge Jct 915

Podręcznik doboru wielkości serwera Ge Jct 915 to instrukcja, która pomaga użytkownikom w wyborze właściwego serwera do swoich potrzeb. Podręcznik zawiera informacje na temat różnych rodzajów serwerów, takich jak serwery o ogólnym przeznaczeniu, serwery sieciowe, serwery aplikacji, serwery baz danych i wiele innych. Zawiera także informacje na temat różnych wersji systemu operacyjnego, które można zainstalować na serwerze i wybór wielkości serwera, który najlepiej odpowiada potrzebom użytkowników. Podręcznik zawiera także informacje na temat konfiguracji serwera i dobór odpowiednich komponentów, aby uzyskać optymalną wydajność. Podręcznik doboru wielkości serwera Ge Jct 915 jest przydatnym narzędziem dla każdego użytkownika, który szuka odpowiedniego serwera dla swoich potrzeb.

Ostatnia aktualizacja: Podręcznik doboru wielkości serwera Ge Jct 915

Zapraszamy do pobrania plików z materiałami do projektowania, które ułatwią i usprawnią Państwa pracę.

Kotły gazowe

Wydanie Pobierz (PDF 10. 9 MB) 05. 2021Logano plus KB372 - gazowe kotły kondensacyjne Pobierz (PDF 27. 4 MB) 10. 2018Logamax plus GB192i/GB192iT - gazowe kotły kondensacyjne Pobierz (PDF 11. 3 MB) 09. 2018Logamax plus GB162 - gazowe kotły kondensacyjne Pobierz (PDF 8. 1 MB) 08. 2017Logano plus GB212 - gazowe kotły kondensacyjne Pobierz (PDF 28. 5 MB) 09. 2016Logano plus SB325/SB625/SB745 - gazowe kotły kondensacyjne Pobierz (PDF 4. 0 MB) 03. 2014Logamax plus GB072/GB172T - gazowe kotły kondensacyjne Pobierz (PDF 4. 6 MB) 12. 2013Logano plus GB402 - gazowe kotły kondesacyjne Pobierz (PDF 6. 9 MB) 11. 2013
Tytuł
Podręcznik systemów grzewczych
Kotły olejoweLogano plus GB125 - olejowe kotły kondensacyjne Pobierz (PDF 6. 2 MB) 04. 2014
Kotły gazowe / olejoweLogano GE315, GE515 oraz GE615 - żeliwne kotły grzewcze Pobierz (PDF 3. 9 MB) Logano SK655, SK755 - stalowe kotły grzewcze Pobierz (PDF 8. 0 MB)
Technika słonecznaLogasol - technika słoneczna Pobierz (PDF 18. 4 MB) 02. 2017
Pompy ciepłaPodręcznik pomp ciepła Pobierz (PDF 23. 5 MB) 12. 2020Logatherm WPS K-1, WPS.. -1 i WSW196i-12 TTS Pobierz (PDF 13. 2 MB) 11. 2017Logatherm WPS_22_80 - pompy ciepła dużej mocy Pobierz (PDF 7. 2 MB) 07. 2017Logatherm WPLS6. 2... 13. 2 - rewersyjna pompa ciepła powietrze-woda typu Split Pobierz (PDF 16. 6 MB) 06. 2016Logatherm WLW196i AR - odwracalna pompa ciepła powietrze-woda06. 2022
Systemy regulacji, systemy zdalnego sterowaniaLogamatic 5000 - system regulacyjny Pobierz (PDF 9. 3 MB) Logamatic 4000 - system regulacyjny Pobierz (PDF 13. 2 MB) 02. 2014
Podgrzewacze c. w. uLogalux - wymiarowanie i dobór podgrzewaczy Pobierz (PDF 26. 3 MB) 01. 2017
RekuperacjaLogavent HRV156-100 K - Centralnie kontrolowana wentylacja pomieszczeń Pobierz (PDF 1. 8 MB) 07. 2019Logavent HRV2 - kontrolowana wentylacja Pobierz (PDF 18. 5 MB) 08. 2016
InneKarta informacyjna dla średnich i dużych instalacji Pobierz (PDF 11. 2015Przewodnik po urządzeniach Pobierz (PDF 14. 5 MB)

Wciąż czegoś szukasz?

Od kwietnia 2022 roku znika system opustów, a dotychczasowe sposoby wyliczania mocy instalacji fotowoltaicznej dla prosumentów tracą na ważności. Co się zmieniło?

Wedle poprzednich zasad obniżenie rachunków do poziomu, gdzie płaci się tylko opłaty stałe, było zarówno celem instalacji, jak i ograniczeniem jej mocy. Im większa instalacja, tym bardziej była ona opłacalna, ale gdy już maksymalnie obniżono rachunki, nie było sensu dokupować kolejnych modułów. Teraz jest inaczej - z odpowiednio dużą instalacją możesz obniżyć rachunki do zera, a nawet otrzymać gotówkowy zwrot.

Spis treści

 • Jaka moc paneli fotowoltaicznych?
 • Co oznacza moc paneli fotowoltaicznych?
 • Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych?
 • Mniejsza, czy większa moc instalacji fotowoltaicznej – co lepsze?
 • Wzór na moc instalacji fotowoltaicznej w zależności od zużycia energii
 • Moc paneli fotowoltaicznych w Polsce.
 • Dobór magazynu energii do instalacji fotowoltaicznej.
 • Narzędzie - Pobierz nasz arkusz kalkulacyjny i sam wylicz rachunki za rok 2023 w zależności od mocy instalacji.

Jaka moc paneli fotowoltaicznych?

Po zmianach prawnych usuwających system opustów moc paneli fotowoltaicznych należy dobrać tak, by po prostu przyniosła jak najwięcej pieniędzy. Sprowadza się to do zamontowania tylu paneli fotowoltaicznych ile możesz, biorąc pod uwagę dostępne miejsce (BEZ CIENIA! ) i środki finansowe.

Warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną dużej mocy, ponieważ:

 • Można na niej zarobić, a nie tylko obniżyć rachunki.
 • Większa instalacja = mniejsza cena każdego modułu.
 • Twoje następne auto pewnie będzie elektryczne.
 • Twoje następne źródło ciepła to pewnie będzie pompa ciepła.
 • Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest trudna.

Oczywiście żeby panele fotowoltaiczne miały odpowiednią wydajność, muszą być zainstalowane w odpowiedni sposób i w miejscu, które się do tego nadaje. Nie należy montować ich w cieniu i trzeba zostawić miejsce od skraju dachu.

Przy tym nie chcemy powiedzieć, że instalacje fotowoltaiczne małej mocy nie są opłacalne. Prawdopodobnie nawet szybciej się zwrócą. Przyniosą jednak mniejsze zyski w ciągu 25 lat.

Gdy już monterzy zapakują wszystko na furgonetkę, przyjadą do Ciebie i wejdą na dach, dołożenie kilku modułów to dla nich żaden koszt. Stąd w instalacjach 2-3 kWp montaż każdego modułu kosztuje dość sporo. Dlatego nawet jeśli nie masz dużego zużycia prądu, to i tak opłaca się zamontować co najmniej 5-6 kWp. Najlepiej porównaj kilka ofert od dobrych instalatorów i wybierz tę, która Ci najbardziej odpowiada.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Powyżej zawarto wiele odważnych tez. Zanim je szczegółowo omówimy, odpowiedzmy sobie na pytanie:

Co oznacza moc paneli fotowoltaicznych?

Moc w urządzeniach elektrycznych to iloczyn napięcia i natężenia prądu pobieranego lub generowanego przez dane urządzenie. Moc wyraża się w watach [W], a 1000 watów to kilowat [kW]. Jednak mówiąc o mocy paneli fotowoltaicznych, możemy mieć na myśli jedną z trzech rzeczy: moc nominalną, moc maksymalną lub moc rzeczywistą.

 • Moc nominalna lub maksymalna, to taka, którą osiąga moduł w warunkach testowych STC. Wyraża się w Wp, (czyli w watach w peaku, inaczej w szczycie).

Wynik testu STC zaokrągla się, stąd gdy na testach dany moduł wygeneruje 381 watów, to dostaje etykietę, że ma moc 380 Wp. Instalacja złożona z 10 takich modułów ma 3800 Wp mocy, inaczej 3, 8 kWp. Warunki testowe nie występują na Twoim dachu, stąd instalacja 1 kWp nigdy tak naprawdę nie osiągnie 1 kW mocy.

Analogia: Silnik Twojego samochodu ma 80 kW mocy, bo tyle wyszło mu na testach. Gdy stoi zaparkowany, to dalej ma tyle mocy, mimo, że w tej chwili w ogóle nie działa.

Ile paneli fotowoltaicznych na 1 kWp?

1 kWp mocy to jakieś 2–3 moduły fotowoltaiczne, w zależności od ich rozmiaru i sprawności. Mniejszy moduł ma rozmiar 1, 6 x 1 metra, a większy 2 x 1 metr.

 • Moc rzeczywista, czyli taka, jaką faktycznie w tym momencie osiąga instalacja. Możesz tę informację uzyskać z inwertera. Tam wyrażona jest w kilowatach [kW]. Niektóre systemy (np. Solaredge) umożliwiają monitorowanie każdego modułu z osobna. Moc osobnych modułów podawana będzie w watach.

Rzeczywista moc instalacji fotowoltaicznej zależy od warunków, przede wszystkim od natężenia promieniowania i temperatury. Latem fotowoltaika generuje 5 razy więcej prądu niż zimą. Nocą nie ma słońca, a moc wynosi 0 W. Po roku mierzenia mocy rzeczywistej instalacji można określić jej:

 • Wydajność, czyli to, ile kWh energii rocznie wyprodukuje 1 kWp instalacji. kWh, czyli kilowatogodziny, są jednostką ilości energii elektrycznej tak, jak litr to jednostka ilości wody, a kilometr to jednostka odległości.

Wydajność zależy od sposobu zamontowania i od jakości samych modułów. Panele fotowoltaiczne zamontowane na południe wyprodukują więcej kWh rocznie, niż te zamontowane na wschód. Bardziej wydajne moduły lepiej radzą sobie z temperaturą i lepiej działają w warunkach niskiego napromieniowania, czyli gdy słońce jest za chmurami. Przekłada się to na wyższe uzyski, czyli więcej wyprodukowanych kWh w skali roku.

Zależność między mocą i uzyskami z jednego modułu, a mocą i uzyskami z całej instalacji ukazuje poniższa grafika. pl/files/pages/moc-paneli-fotowoltaicznych/moc-paneli-fotowoltaicznych@2x. pl/files/pages/moc-paneli-fotowoltaicznych/moc-paneli-fotowoltaicznych. jpeg 2x, https://api. jpeg 1x" type="image/jpeg"/>

Moc instalacji fotowoltaicznej to suma mocy wszystkich paneli fotowoltaicznych wchodzących w skład instalacji. Jak możesz oszacować, jaką moc paneli fotowoltaicznych będziesz w stanie zmieścić na swoim dachu? Zobaczmy!

Jak obliczyć moc paneli fotowoltaicznych?

Z obecnym dorobkiem techniki na 10 metrach kwadratowych dachu jesteś w stanie zmieścić jakieś 2 kWp instalacji. Wzór na moc paneli fotowoltaicznych na Twoim dachu wygląda więc następująco:

Moc instalacji fotowoltaicznej [kWp] = Nasłoneczniona powierzchnia dachu [m2] / 5

Oczywiście to metoda do ogólnego zorientowania się w temacie. Dokładną prezentację wyglądu instalacji na Twoim dachu przedstawi Ci Twój instalator w swojej ofercie. Może to wyglądać następująco:

Fragment oferty na instalację fotowoltaiczną dla firmy. Dzięki uprzejmości Nova Energy.

Zauważ, że w powyższym projekcie rozmieszczono maksymalnie dużo paneli fotowoltaicznych, ale tylko na tej części dachu, gdzie nie ma cienia. Cień to najgorsza rzecz w fotowoltaice i należy go unikać. Zwróć też uwagę, że na powyższym projekcie paneli fotowoltaicznych nie umieszczano do samego skraju dachu, tylko zachowano pewien odstęp.

Odkąd nie ma systemu opustów, nie ma już “poprawnej” ani “idealnie dobranej” mocy instalacji fotowoltaicznej.

Jeśli masz duże zużycie energii, to jest:

 • Masz ogrzewanie na prąd, np. pompę ciepła, grzejniki akumulacyjne lub promienniki podczerwieni.
 • Masz bojler elektryczny albo pompę ciepła do c. w. u.
 • Pracujesz w domu w dzień (albo myślisz o instalacji dla przedsiębiorstwa).

Po prostu zamontuj na dachu tyle modułów, ile możesz sensownie zmieścić, albo na ile Cię stać, przy czym rozsądne minimum to 5-6 kWp. Jeżeli nie chcesz zapełniać całego dachu, bo masz ograniczony budżet, to po prostu zainwestuj w fotowoltaikę tyle, ile możesz. Żeby optymalnie wydać pieniądze, porównaj co najmniej 3 oferty od dobrych instalatorów z Twojej okolicy. Możemy Ci zaproponować kilka opcji. Bezpłatnie!

Oszczędź do 30% dzięki porównaniu ofert

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

W 60 sekund

Za darmo

Do 30% oszczędności

Mniejsza, czy większa moc instalacji fotowoltaicznej – co lepsze?

Im większa instalacja, tym większa produkcja, a każdy panel kosztuje mniej. Mniejsze instalacje z kolei mają wyższą autokonsumpcję, ale nie zmienia to faktu, że większa instalacja to większe korzyści.

 • Instalacja fotowoltaiczna małej mocy (2- 4 kWp) będzie się opłacać, a jej koszt zwróci się po pewnym czasie, jednak rachunki za prąd dalej mogą być dość wysokie, a montaż każdego modułu będzie sporo kosztował.
 • Instalacja fotowoltaiczna mocy 5-6 kWp kosztują znacznie mniej za panel, więc jest to minimalna zalecana moc.
 • Instalacja fotowoltaiczna większej mocy (>6kWp) wyraźnie obniży Ci rachunki, a może nawet przyniesie Ci pieniężny zwrot nadwyżek wartości energii oddanej przez Ciebie do sieci!

Spróbujmy to wykazać, porównując instalację małą i dużą!

Moc instalacji pv Cena brutto Cena za kWp Auto-
konsumpcja
Roczna produkcja ~Roczne zyski Okres zwrotu
3 kWp 17 000 zł 5, 1 tys zł 25% 3000 kWh 1200 zł ~14 lat
10 kWp 42 000 zł 4, 2 tys zł 10% 10000 kWh 3500 zł ~12 lat

A prawdziwą różnicę w zyskach widać po 25 latach. Widać to na przedstawionym poniżej wykresie:

Według tej symulacji większa instalacja zarobi w skali 25 lat 60 000 zł, a mniejsza - 19 000 zł.

Naprawdę, ale to naprawdę przewymiarowana instalacja fotowoltaiczna to taka, która generuje dużo więcej nadwyżek, niż możesz wypłacić. (Szczegóły znajdziesz artykule omawiającym zmiany po 2022 roku). Taka instalacja raczej nie zmieści się na Twoim dachu, ale jeśli planujesz postawić instalację na gruncie, to nie będziesz miał takich ograniczeń.

Wzór na moc instalacji fotowoltaicznej w zależności od zużycia energii

Oto wzór na maksymalną sensowną wielkość instalacji fotowoltaicznej w zależności od Twojego rocznego zużycia energii.

Moc instalacji fotowoltaicznej [kWp] = {(Z*A)+[120% Z*N/(Cs/Ck)]}/P

Z - roczne zużycie energii [kWh]
A - autokonsumpcja [%]
P - roczna produkcja z 1 kWp w miejscu instalacji [kWh]
N - nadwyżki [%], to jest odwrotność autokonsumpcji
Cs - średnia cena sprzedaży prądu [zł]
Ck - średnia cena kupna energii czynnej [zł]
120% - dajemy ten współczynnik, bo tyle maksymalnie możesz otrzymać pieniężnego zwrotu

Jeśli przyjmiemy, że 1 kWp wyprodukuje rocznie 1000 kWh, będziesz mieć 20% autokonsumpcji, a cena sprzedaży prądu wynosi 0, 45 ceny kupna, to wówczas:

Moc paneli fotowoltaicznych [kWp] = roczne zużycie energii [kWh] / 450

Ale skąd masz wiedzieć, że Twoje zużycie energii nie wzrośnie za kilka lat, bo na przykład kupisz pompę ciepła lub samochód elektryczny? Skąd masz wiedzieć, jak się będzie kształtowała Twoja autokonsumpcja? Może za kilka lat magazyny energii staną się naprawdę tanie?

Wreszcie, jak będzie kształtować się cena energii elektrycznej na przestrzeni lat? To o tyle ważne, że od 2022 roku rozliczasz nie ilość oddanej energii, a jej wartość. Podobnie jak elektrownia sprzedajesz energię po cenie sprzedaży energii z giełdy (przy czym ty nie płacisz za to podatku). Z kolei kupujesz energię po cenie kupna (tej, którą znasz z rachunku). Po roku rozliczeniowym zakład energetyczny porównuje wartość energii, którą kupiłeś i sprzedałeś, a następnie na tej podstawie przygotowuje wyrównanie rachunku lub wypłaca pieniądze.

Warto wiedzieć: Cena sprzedaży energii na giełdzie nieustannie się zmienia i jest zupełnie poza Twoją kontrolą. Dlatego też zalecamy maksymalne wykorzystanie przestrzeni dachu.

Tak wygląda sensownie wykonana instalacja fotowoltaiczna:

Optymalnie wykorzystana powierzchnia dachu.

Przyznaj, że tak zrobiona instalacja fotowoltaiczna wygląda po prostu ładnie. A teraz pomyśl, że ktoś nie zamontował jednego modułu dlatego, bo według jakichś wyliczeń tak byłoby lepiej. Harmonia zostałaby zaburzona, a dach wyglądałby po prostu źle.

Sprawdź, ile kosztuje instalacja PV w Twojej okolicy

Mój kod pocztowy:

Moc paneli fotowoltaicznych w Polsce

Jak powiedzieliśmy wyżej, panele fotowoltaiczne w Polsce wygenerują średnio 1000 kWh. Wynika to z danych satelitarnych udostępnianych przez PVGis - narzędzie do określania produkcji z fotowoltaiki udostępnione przez Komisję Europejską. Oczywiście dokładny wynik zależy też od innych czynników i tak dla regionu województwa łódzkiego PVGis pokazuje, że:

 • 1 kWp na dachu na południe: 990 kWh rocznie
 • 1 kWp na dachu na wschód / zachód: 780 kWh rocznie
 • 1 kWp na gruncie: 1025 kWh rocznie

Dodatkowo jeśli na gruncie zastosujesz panele dwustronne i przygotujesz odpowiednio podłoże, to 1 kWp może wygenerować nawet 1150 kWh rocznie.

Zapamiętaj!

Wystarczy, że zapamiętasz poniższe fakty:

 • 1 kWp to ~2-3 panele fotowoltaiczne, w zależności od ich rozmiaru
 • W Polsce 1 kWp wyprodukuje rocznie ~1000 kWh energii elektrycznej. 2 kWp z kolei dostarczą 2000 kWh i tak dalej…
 • Przy czym ze względu na system rozliczenia tej energii z zakładem energetycznym im więcej modułów fotowoltaicznych, tym lepiej.
 • Wydajność zależy od jakości elementów instalacji i jakości montażu. Sprawdź nasze recenzje paneli fotowoltaicznych i inwerterów, by dobrać najlepszy sprzęt oraz poproś o darmowe wyceny, by znaleźć najlepszego instalatora z okolicy.

Z każdym rokiem popularność zdobywają też magazyny energii. W jaki sposób dobrać magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej?

Dobór magazynu energii do instalacji fotowoltaicznej

Z zasady nie warto myśleć o magazynie energii, dopóki jest jeszcze miejsce na dachu na więcej paneli fotowoltaicznych. Fotowoltaika jest bardziej opłacalna i bardziej ekologiczna. Uważamy też, że jeśli już kupujesz magazyn energii, to warto dokupić system zasilania awaryjnego.

Amerykański instytut NREL podzielił instalacje z fotowoltaiką i magazynem energii montowane w USA na dwie grupy, które nazwał “mniej odporne” i “bardziej odporne”.

System mniej odporny System bardziej odporny
Instalacja fotowoltaiczna [kWp] większa niż magazyn energii [kWh]. Magazyn energii [kWh] większy niż instalacja fotowoltaiczna [kWp]

Przykład:
Moc fotowoltaiki - 7 kWp
Pojemność magazynu - 5 kWh

Przykład:
Pojemność magazynu - 20 kWh

Cechy:

 • Tańszy
 • Szybszy zwrot instalacji
 • Zasilanie wybranego obwodu

Cechy:

 • Droższy
 • Dłuższy okres zwrotu
 • Dłuższa żywotność magazynu
 • Zasilanie całego domu

W związku z tym instalatorzy często proponują opcję 1 kWh za jeden kWp instalacji fotowoltaicznej. Powiększanie magazynu energii o kolejne kWh ma coraz mniejszy wpływ na średnią autokonsumpcję, stąd mniejsze magazyny są początkowo bardziej opłacalne. Jednakże większe magazyny pracują wolniej i mniej się zużywają, stąd mają dłuższą przewidywaną żywotność.

Bardziej odporny wariant zasili cały dom i wszystkie urządzenia przez kilka dni, nawet przy bardzo kiepskiej pogodzie, gdy fotowoltaika będzie ładować akumulator tylko z ułamkiem mocy. Kluczowy szczegół - na czas awarii w ogóle nie zmieniasz swoich zwyczajów i dalej zużywasz tyle prądu, ile chcesz.

Jednak mniejszy magazyn energii również może zasilić Twój dom przez kilka dni, nawet przy kiepskiej pogodzie. Wystarczy, że ograniczysz zużycie prądu tylko do krytycznie ważnych urządzeń, oświetlenia, lodówki i telefonów komórkowych.

Bardziej precyzyjny dobór magazynu energii z zasilaniem awaryjnym do Twojego domu wymaga określenia, jakie urządzenia chcesz zasilać i przez jak długo, zakładając najgorszy scenariusz. W tym pomogą Ci nasi instalatorzy.

Pomożemy dobrać Ci odpowiedni rozmiar roweru. Wybierz typ roweru, jaki Cię interesuje I uzupełnij wskazane pola. Przygotuj miarkę I... zaczynamy!

Krok 1

Wybierz interesujący Cię typ roweru:

TREKKING

Szukasz roweru, na którym wygodnie przemierzysz bezdroża? Długodystansowe wyprawy wymagają roweru, który pozwala podróżować w wygodnej pozycji po różnej jakości drogach. Idealny będzie rower trekkingowy.

Wybierz

CITY

Szukasz wyygodnego roweru przeznaczonego do miejskiej jazdy – codziennego przemieszczania się po ulicach i ścieżkach rowerowych? Rower miejski będzie idealny, jeśli chcesz dojeżdżać do pracy, szkoły, na zakupy czy na spotkania na mieście.

Wybierz

SZOSA

Szukasz lekkiego, sportowego roweru, którego główną cechą jest szybkość? Szosa to rower dla Ciebie - stworzony został do osiągania dużych szybkości na asfaltowych nawierzchniach.

Wybierz

GÓRSKI

Szukasz roweru przeznaczonego do jazdy w zróżnicowanych warunkach? Rower górski sprawdzi się na różnym terenie, także przy ostrzejszych podjazdach i zjazdach.

Wybierz

DZIECIĘCY

Szukasz roweru dziecięcego? Sprawdż jaki rozmiar roweru będzie najwygodniejszy dla Twojego dziecka.

Wybierz

ROWER TREKKINGOWY

Rower trekkingowy ma zazwyczaj 28'' koła i wyżej umieszczona kierownicą, co pozwala zachować bardziej wyprostowaną sylwetkę podczas długiej jazdy.

Nasz kalkulator pomoże Ci sprawdzić, jaki rozmiar roweru trekkingowego będzie dla Ciebie odpowiedni. Rekomendując Ci rozmiar ramy roweru trekkingowego opieramy się na wymiarach, które nam podajesz. Jeśli nie znasz długości wewnętrznej krawędzi swoich nóg – wystarczy Twój wzrost. Podamy Ci kilka rozmiarów ram spośród których będziesz mógł wybrać tę idealną. Sugerowany przez nas rozmiar roweru jest przybliżony. Dobór odpowiedniego rozmiaru zależy od wielu czynników. Poza Twoimi wymiarami, istotne są m. in. styl jazdy, Twoje osobiste preferencje, konstrukcja ramy, a także zastosowanie roweru. Nawet jeśli dobierzemy odpowiedni rozmiar ramy, konieczna może okazać się korekta rozmiaru za pomocą regulacji wysokości siodełka, czy mostka.

ROWER MIEJSKI

Rower miejski, dzięki swojej budowie zapewnia wygodną, wyprostowaną sylwetkę i pozwala komfortowo poruszać się w mieście.

Ma najczęściej duże koła – nawet 28 cali, z wąską, dość gładką oponą i szeroką, umieszczoną wysoko kierownicę. Komfort jazdy zapewniają szerokie, miękkie siodełka na sprężynach. Nasz kalkulator pomoże Ci sprawdzić, jaki rozmiar roweru miejskiego będzie dla Ciebie odpowiedni. Rekomendując Ci rozmiar ramy roweru miejskiego opieramy się na wymiarach, które nam podajesz.

ROWER SZOSOWY

To rower stworzony do osiągania dużych szybkości na asfaltowych nawierzchniach.

Rowery szosowe mają delikatne, lekkie ramy o klasycznej geometrii, bardzo wąskie (już od 0, 5”) opony o gładkim bieżniku, żeby minimalizować opór oraz kierownicę, – najczęściej typu baranek – która wymusza aerodynamiczną sylwetkę kolarza. Nasz kalkulator pomoże Ci sprawdzić, jaki rozmiar roweru szosowego będzie dla Ciebie odpowiedni. Rekomendując Ci rozmiar ramy roweru szosowego opieramy się na wymiarach, jakie nam podajesz. Nawet jeśli dobierzemy odpowiedni rozmiar ramy, konieczna może okazać się korekta rozmiaru za pomocą regulacji wysokości.

ROWER GÓRSKI

To rower przeznaczony do jazdy w zróżnicowanych warunkach.

Charakterystyczną cechą roweru górskiego są szerokie (nawet do 2, 3'') koła o średnicy 26'', 27, 5” lub 29” i grubej oponie z głębokim, klockowym bieżnikiem. Całą konstrukcja MTB musi być solidna, ale lekka; z dość wysoko umiejscowionym supportem i opadającą górną rurą ramy. Nisko osadzona kierownica wymusza pochyloną, wyciągniętą sylwetkę, a jej prosta linia zapewnia utrzymanie kontroli nawet na wybojach. Nasz kalkulator pomoże Ci sprawdzić, jaki rozmiar roweru górskiego będzie dla Ciebie odpowiedni. Rekomendując Ci rozmiar ramy roweru górskiego opieramy się na wymiarach, jakie nam podajesz.

ROWER DZIECIĘCY

Rowery dla dzieci to dziś szeroki asortyment od rowerków biegowych dla najmłodszych, rowerki z dodatkowymi kółkami, po młodzieżowe rowery trekingowe czy MTB.

Nasz kalkulator pomoże Ci sprawdzić, jaki rozmiar roweru będzie odpowiedni dla Twojego dziecka. Rekomendując rozmiar ramy roweru dziecięcego opieramy się na infomacjach, które nam podajesz. Musisz znać wzrost dziecka, jedyni idealnie będzie jeżeli równocześnie podasz jego wiek - wyniki będą wtedy dokładniejsze. Jeżeli nie znasz dokłądnego wzrostu podaj wzrost w przybliżeniu i koniecznie podaj wiek. Zaproponujemy Ci kilka rozmiarów rowerów, spośród których będziesz mógł wybrać ten idealny dla dziecka. Najważniejsze jest, aby dziecko było w stanie kontrolować rower I czuć się na nim pewnie, by dosięgało hamulców, z łatwością wsiadało I zsiadało z roweru oraz skręcało kierownicę. Częstym błędem jest wybór zbyt dużego rozmiaru (“na zapas”). Może to powodować trudności z zapanowaniem nad rowerem, doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji I w rezultacie zniechęcić dziecko do jazdy na rowerze.

Krok 2

Twoje dane

Podaj te parametry liczbowe które znasz. Najlepiej podać wszystkie, ale wystarczy przynajmniej jeden.

Podaj swoją płeć jeżeli chcesz zobaczyć w wynikach rowery przeznaczone dla danej płci.

Przekrok, czyli długość nogi mierzona po jej wewnętrznej stronie, jest najważniejszym kryterium doboru wielkości ramy. Polecamy podać ten parametr.

Podaj wzrost w centrymetrach. Ten parametr jest wymagany dla rowerów dziecięcych. Jeżeli nie podałeś/aś przekroku wyliczymy długość Twojej nogi wedlug średniej dla wzrostu. Jeżeli podałeś prekrok, ten parametr nie jest wymagany.

Podaj wiek w latach. Ten parametr jest opcjonalny, jednak polecamy go podać.

Krok 3

Rower dla Ciebie ma następujące wymiary.

Pamiętaj! Traktuj te wymiary, jako WYMIARY ORIENTACYJNE, wyjściowe do wyboru odpowiedniego rozmiaru roweru dla Ciebie. Poza Twoimi wymiarami, istotne są, m. Nie gwarantujemy, że rower spełniający poniższe wytyczne będzie idealny dla Ciebie.
Żeby mieć taką pewność, udaj się do swojego sklepu rowerowego, gdzie przeszkolony personel dobierze idealny rower dla Ciebie.

* Wartość została obliczona ze średniej długości nogi równej wysokości ciała.

Do wyliczenia wzrostu i długości nogi wykorzystaliśmy dane statystyczne z tej strony

Rozmiar ramy opisany jest zazwyczaj numerycznie (w centymetrach lub calach).

Rozmiar ramy ustalamy mierząc długość odcinka łączącego koniec rury podsiodłowej ze środkiem osi suportu.

W przypadku rowerów dziecięcych, istotniejszy niż rozmiar ramy jest rozmiar kół.
Rowery o kołach 12", 14" czy 16" są zazwyczaj produkowane w jednym rozmiarze ramy.

Zamknij video

Podręcznik doboru wielkości serwera Ge Jct 915

Bezpośredni link do pobrania Podręcznik doboru wielkości serwera Ge Jct 915

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Podręcznik doboru wielkości serwera Ge Jct 915